۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

پارشال فلوم

پارشال فلوم (Parshall Flume) یک دستگاه همه کاره برای اندازه گیری جریان آب است. پارشال فلوم ها با نیروی گرانش تغذیه می شوند و جریان آب را در کانالهای باز اندازه گیری می کند.
پارشال فلوم یک سازه هیدرولیکی ثابت است. برای اندازه گیری دبی حجمی در تخلیه های صنعتی، خطوط فاضلاب شهری و جریان های ورودی/پساب در تصفیه خانه های فاضلاب استفاده می شود. پارشال فلوم جریان را از طریق انقباض هر دو دیواره های جانبی موازی و افت کف در گلوگاه فلوم تسریع می کند.

اجزای پارشال فلوم

پارشال فلوم ها دارای سه بخش مجزا هستند:
  1.  ورودی همگرا
  2.  گلویی
  3.  خروجی واگرا

ساختار پارشال فلوم

اگر از بالا به پارشال فلوم نگاه کنید شکل ساعت شنی با گلویی کشیده خواهید دید.
پارشال فلوم ها کاربرد های  مختلفی از جمله در آبیاری، تصفیه آب شهری و تصفیه خانه های فاضلاب دارند.
پارشال فلوم  ها اغلب از جنس های فایبرگلاس، بتن، آلومینیوم و استیل ساخته می شوند که شرکت زلال آب در پروژه تصفیه خانه فاضلاب در شهر بلداجی از استیل ضد زنگ برای ساخت پارشال فلوم استفاده کرد.
پارشال فلوم

انتقال غوطه وری از ۵۰٪ (در اندازه های ۱-۳) تا ۸۰٪ (اندازه های ۱۰-۵۰ فوت) است،  که فراتر از آن، اندازه گیری های سطح نقطه باید در هر دو نقطه اندازه گیری اولیه و ثانویه و غوطه وری انجام شود. اصلاح باید در معادلات جریان اعمال شود.

نقطه ثانویه اندازه گیری (Hb) در گلو قرار دارد، اندازه گیری Hb می تواند دشوار باشد زیرا جریان در گلوی فلوم متلاطم و مستعد نوسانات در سطح آب است. ۹۰٪ به عنوان حد بالایی در نظر گرفته می شود که اصلاحات برای جریان غوطه ور عملی است.

پارشال فلوم