سپتیک تانک

مخزن سپتیک یک محفظه زیرزمینی ساخته شده از بتن ، فایبرگلاس یا پلاستیک است که از طریق آن فاضلاب خانگی برای تصفیه اولیه جریان می یابد. فرایندهای ته نشینی و بی هوازی ، مواد جامد و مواد آلی را کاهش می دهد ، اما بازده تصفیه فقط متوسط ​​است (که به آن “تصفیه اولیه” گفته می شود). (Septic_tank)

سیستم های سپتیک تانک نوعی تاسیسات فاضلاب در محل ساده (OSSF) است. می توان از آنها در مناطقی که به سیستم فاضلاب متصل نیستند مانند مناطق روستایی استفاده کرد. پساب مایع تصفیه شده معمولاً در یک قسمت تخلیه می شود ، که این امر تصفیه بیشتری را فراهم می کند. وگرنه ، آلودگی آب های زیرزمینی ممکن است رخ دهد و می تواند یک مشکل باشد.

اصطلاح “سپتیک” به محیط باکتریایی بی هوازی گفته می شود که در مخزن ایجاد می شود و پساب های تخلیه شده در مخزن را تجزیه می کند. سپتیک تانک را می توان با سایر واحدهای تصفیه فاضلاب در محل مانند بیوفیلترها یا سیستم های هوازی شامل هوادهی عمقی یا سطحی همراه کرد.

انواع سپتیک تانک ماننده سپتیک تانک پلی اتیلن  از یک یا چند مخزن بتونی یا پلاستیکی بین ۴۰۰۰ تا ۷۵۰۰ لیتر (۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ گالن) تشکیل شده است. یک انتهای آن به یک لوله فاضلاب ورودی و دیگری به یک محل جهت تخلیه سپتیک متصل می شود. به طور کلی این اتصالات لوله با یک لوله T انجام می شود ، اجازه می دهد مایع بدون ایجاد مزاحمت روی سطح ، وارد و خارج شود.

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن

طراحی سپتیک تانک

امروزه ، در طراحی مخزن معمولاً از دو محفظه استفاده شده است که هر کدام مجهز به دهانه و پوشش دسترسی هستند و توسط یک دیوار تقسیم کننده با دهانه هایی از هم جدا شده اند که در میانه راه بین کف و سقف مخزن قرار دارد. فاضلاب وارد محفظه اول مخزن می شود و باعث می شود مواد جامد ته نشین شده و پساب ها شناور شوند.

مواد جامد ته نشین شده به صورت بی هوازی هضم می شوند و باعث کاهش حجم مواد جامد می شوند. جز  مایع از طریق دیواره تقسیم شده به اتاق دوم ، جایی که ته نشینی بیشتر صورت می گیرد ، جریان می یابد. مایع اضافی ، اکنون در یک وضعیت نسبتاً شفاف ، پس از آن از محل خروجی به سمت محل تخلیه سپتیک تخلیه می شود .

نصب مخزن سپتیک

قبل از نصب ، آزمایش تراوش لازم است تا اطمینان حاصل شود که تخلخل خاک برای استفاده در مزرعه تخلیه مناسب است. ناخالصی های باقی مانده در خاک به دام افتاده و از بین می روند ، آب اضافی از طریق نفوذ به داخل خاک ، از طریق تبخیر و با جذب از طریق سیستم ریشه گیاهان و در نهایت تعرق یا ورود به آب های زیرزمینی یا سطحی ، از بین می رود.  اندازه محل تخلیه متناسب با حجم فاضلاب و متناسب عکس با تخلخل محل تخلیه است.

کل سیستم سپتیک می تواند به تنهایی از طریق نیروی جاذبه یا در صورت نیاز به ملاحظات توپوگرافی ، با در نظر گرفتن پمپ بالابر کار کند. برخی از طرحهای سپتیک تانک شامل سیفونها یا سایر دستگاهها برای افزایش حجم و سرعت خروج به میدان زهکشی است. این کمک می کند تا با جلوگیری از گرفتگی زودرس یا گرفتگی بیولوژیکی ، لوله زهکشی به طور یکنواخت تری پر شود و عمر میدان زهکشی را افزایش دهد.

روش کار سپتیک تانک

سپتیک تانک یک سیستم سپتیک دو مرحله ای است که لجن در یک مخزن جداگانه هضم می شود. این از اختلاط لجن هضم شده با فاضلاب ورودی جلوگیری می کند. همچنین ، برخی از طرح های سپتیک تانک مرحله دوم دارند که پساب مرحله اول بی هوازی قبل از تخلیه ، هوادهی می شود. یک سیستم سپتیک به درستی طراحی شده و به طور معمول کار می کند بدون بو است. علاوه بر بازرسی و تخلیه دوره ای ، یک مخزن سپتیک باید با حداقل تعمیر و نگهداری ، با مخازن بتنی ، فایبرگلاس یا پلاستیک که حدود ۵۰ سال طول می کشد ، دهه ها دوام بیاورد.

موادی که در اثر هضم بی هوازی تجزیه نمی شوند ، باید سرانجام از مخزن سپتیک خارج شوند. در غیر این صورت مخزن سپتیک پر شده و فاضلاب حاوی مواد تجزیه نشده مستقیماً به قسمت زهکشی تخلیه می شود. این نه تنها برای محیط زیست مضر است ، بلکه در صورت سرریز شدن لجن از سپتیک تانک به داخل قسمت شستشو ، ممکن است منافذ را مسدود کند یا تخلخل خاک را کاهش دهد.

هنگامی که مخزن سپتیک تخلیه می شود ، لجن جمع شده توسط یک کامیون خلا از مخزن خارج می شود. اینکه هر چند وقت یکبار باید مخزن سپتیک تخلیه شود ، به حجم مخزن نسبت به ورودی مواد جامد ، مقدار جامدات غیر قابل هضم و دمای محیط بستگی دارد (زیرا هضم بی هوازی در دماهای بالاتر با کارایی بیشتری اتفاق می افتد) و همچنین میزان استفاده از آن بستگی دارد.

برخی پساب های بهداشتی نیاز به تخلیه در فواصل زمانی معین دارند ، در حالی که برخی دیگر این کار را به تصمیم بازرس واگذار می کنند. بعضی از سیستم ها هر چند سال یا زودتر به پمپاژ احتیاج دارند ، در حالی که بعضی دیگر ممکن است ۱۰ تا ۲۰ سال بین پمپاژ فاصله داشته باشند. یک سیستم قدیمی با مخزن کم اندازه که توسط یک خانواده بزرگ استفاده می شود ، به پمپاژ مکرر بیشتری نسبت به سیستم جدیدی که فقط توسط چند نفر استفاده می شود ، نیاز دارد.

با پر شدن مجدد مخزن ، تجزیه بی هوازی به سرعت دوباره شروع می شود. خالی کردن و تخلیه سپتیک تانک نباید به طور کامل باشه بلکه برخی از مواد جامد ساکن را در سپتیک تانک رها کند تا برخی از جمعیت میکروبی را در محل خود باقی بگذارد تا روند تخریب بی هوازی را ادامه دهد.

نگهداری سپتیک تانک

نگهداری سیستم سپتیک اغلب به عهده ساکن یا صاحب ملک است. برخی از اشتباهات و غفلت ها شامل موارد زیر است: استفاده بیش از حد روغن های پخت و پز و چربی می تواند باعث مسدود شدن فاضلاب ورودی شود.خالی کردن روغنها و گریسها اغلب مشکل ساز است و با تخلیه دوره ای می تواند باعث بو نامطبوع شود. برای جلوگیری از انباشت چربی در رستوران ها و هتل ها می توان از چربی گیر فایبرگلاس  استفاده نمود.

ریختن مواد زائد غیر قابل تجزیه بیولوژیکی در توالت مانند ته سیگار ، دستمال پنبه ای / یا محصولات بهداشتی و … می تواند باعث بسته شدن و پر شدن سریع مخزن سپتیک شود ، بنابراین نباید این مواد را به این روش دفع کرد. همین امر باعث مشکلات در سپتیک تانک می شود. استفاده از توالت برای دفع مواد زائد غذا می تواند باعث پر شدن سریع سیستم به مواد جامد و ایجاد خرابی شود.

برخی مواد شیمیایی ممکن است به اجزای سپتیک تانک آسیب برساند یا باکتری های مورد نیاز در سپتیک تانک را برای عملکرد صحیح سیستم از بین ببرد ، مانند سموم دفع آفات ، علف کش ها ، موادی با غلظت زیاد سفید کننده یا سود سوزآور ، یا سایر مواد غیر آلی مانند رنگ یا حلال. استفاده از نرم کننده های آب – تخلیه آب نمک از نرم کننده های آب ممکن است به باکتری های مسئول تجزیه فاضلاب آسیب برساند. با این حال ، معمولاً آب نمک با فاضلاب دیگر به اندازه کافی رقیق می شود و بر سیستم سپتیک تأثیر منفی نمی گذارد.

عوامل دیگر ریشه های درختان و درختچه هایی که در بالای مخزن یا محل تخلیه بیرون زده اند ممکن است آنها را مسدود و یا پاره کنند. درختانی که مستقیماً در مجاورت یک سپتیک تانک بتنی قرار دارند ، با افزایش سن سیستم و شروع بکارگیری ترک و نشتی کوچک ، امکان نفوذ به مخزن را دارند. ریشه درختان به دلیل متصل شدن به لوله ها و انسداد لوله های تخلیه ، می توانند مشکلات جدی در جریان ایجاد کنند و درختان به دلیل تهیه آماده مواد مغزی از سیستم سپتیک ، تمایل به گسترش شدید دارند.

زمین های بازی و ساختمان های ذخیره سازی ممکن است به مخزن و زمین زهکشی آسیب برساند. علاوه بر این ، پوشاندن میدان زهکشی با یک سطح غیر قابل نفوذ ، مانند بزرگراه یا پارکینگ ، به طور جدی بر کارایی آن تأثیر می گذارد و احتمالاً به مخزن و سیستم جذب آسیب می رساند. ورود آب زیاد به سیستم ممکن است آن را بیش از حد فشار آورده و از کار بیفتد. بارندگی بسیار زیاد ، ذوب سریع برف و طغیان رودخانه ها یا دریا می تواند از عملکرد یک محل تخلیه جلوگیری کند و می تواند جریان را به عقب برگرداند و عملکرد طبیعی مخزن را مختل کند.

جداول آب زیاد زمستانی همچنین می تواند منجر به برگشت آب زیرزمینی به سپتیک تانک شود. با گذشت زمان ، بیوفیلم ها روی لوله های محل تخلیه ایجاد می شوند که می تواند منجر به انسداد شود. از چنین خرابی می توان به عنوان “خرابی بیومات” نام برد.