۴.۸/۵ - (۸۰ امتیاز)

دریچه آب بند (دریچه کشویی)

دریچه های کشویی یا دریچه آب بند (Sluice gate) جهت تنظیم دبی جریان یا تنظیم سطح آب و یا قطع و وصل جریان به کار می روند. همچنین در مدل های پیشرفته تر و با استفاده از زمان سنج و ابعاد دریچه و عمق آب، می توان میزان عبور آب را اندازه گیری کرد.

دریچه آب بند یک دستگاه ساده است که برای کنترل جریان آب ( سیال ) در بین واحد های مختلف یک واحد تصفیه خانه مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلف دستی یا الکتریکی بسته به نوع محل، ابعاد و عمق محل نصب متفاوت است.

 این تجهیزات در اشکال مستطیل، مربع و دایره ای طراحی می شوند و به منظور جلوگیری از هدر رفتن آب و سایر اهداف مورد استفاده قرار می گیرند. بیشترین کاربرد دریچه آب بند در بخش تصفیه فاضلاب است که در انواع مختلفی تولید می شود.

از دریچه کشویی در محل هایی مانند مزارع ، باغات گل و گیاه، جوی و کانال های تقسیم آب نیز بهره برداری می شود که در این موارد نوع دریچه با توجه به ابعاد محل نصب و میزان سیال عبوری متفاوت است.

در محل های با جریان زیاد و عمق بالا که سرعت در زمان باز و بسته شدن اهمیت دارد و فشار زیادی به بدنه و دریچه وارد می شود، ممکن است از نوع دریچه آب بند الکتریکی نیز استفاده شود.

انواع دریچه های کشویی : دریچه های سه طرف آب بند و دریچه های چهار طرف آب بند.

در کنترل نرخ جریان سیالات، سیستم های تصفیه آب و فاضلاب، پروژه های سد سازی و در مخازن بتنی به عنوان شیر های تخلیه

 • فولاد ضد زنگ استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶
 • فولاد ST۳۷ با روکش اپوکسی یا گالوانیزه
دریچه آب بند sluice gate

دریچه آب بند کشویی

دریچه آب بند کشویی از صفحاتی متحرک تشکیل شده اند و به صورت عمودی حرکت می کنند. این نوع دریچه ها با حرکت بالا و پایین خود میزان سیالات ورودی به کانال ها را کنترل می کنند. از این نوع آب بندها در برخی موارد به عنوان شیر تخلیه مخازن بزرگ نیز استفاده می شود.

دریچه کشویی آب بند خود نیز به سه نوع چهار طرف آب بند، سه طرف آب بند و دریچه قطع و وصل آب تقسیم می شود. هر کدام از این دریچه های کشویی با اهداف مختلفی طراحی و تولید می شوند.

دریچه های چهار طرف آب بند

دریچه های چهار طرف آب بند یکی از پرکاربردترین تجهیزات آب بند هستند که در بخش ورودی منابع بزرگ آبی به عنوان شیر تخلیه مخازن نصب می شوند. از تجهیزات چهار طرف آب بند در لوله های ایستگاه پمپاژ نیز استفاده می شود. بدنه این دریچه ها از نوع فولاد ضد زنگ است تا در مجاورت با آب دچار آسیب نشود.

دریچه های سه طرف آب بند

جهت کنترل میزان آب ورودی استخرها و مخازن هوادهی از دریچه آب بند سه طرفه استفاده می شود. این نوع دریچه ها نیز از فلز ضد زنگ و کربن استیل ساخته می شوند و اغلب در مزارع برنج، معدن و تصفیه خانه های آب به کار می روند. دریچه های قطع و وصل آب در تجهیزات آشغالگیر فاضلاب، ایستگاه های پمپاژ و سیستم های تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند.

این نوع تجهیزات را می توان جهت تغییر مسیر ورودی آب، تنظیم ارتفاع سیال موجود در مخازن و همینطور تنظیم سرعت ورود سیالات در بخش های مختلف نصب کرد.

دریچه آب بند سرریز

دریچه آب بند سرریز یکی دیگر از انواع دریچه های آب بند است. این نوع آب بندها جهت کنترل آب ورودی کانال ها مورد استفاده قرار می گیرند. حرکت دریچه های سرریز به صورت عمودی و از بالا به پایین است. با نصب این دریچه ها می توان دبی و ارتفاع آب را اندازه گیری کرد. بدنه دریچه سرریز آب بند از جنس عایق ساخته می شود و قیمت آن نسبت به دریچه های کشویی ارزان تر است.

دریچه آب بند یا همان دریچه کشویی Sluice gate برای کنترل ورود و خروج آب و فاضلاب در تصفیه خانه و استخر قابل استفاده است
دریچه های ۴طرف آبند تصفیه خانه شهر بهارستان:

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید دریچه آب بند با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۹۱۳۳۳۷۵۲۰۰ – ۰۹۱۳۸۶۶۴۳۴۷

قسمت های مختلف دریچه آب بند

 • فریم
 • گیت
 • محرک به صورت دستی یا گیربکسی یا به صورت برقی
 • پیچ ذوزنقه ای
 • مهره برنجی
 • نوار پی
 • گوه 
قسمت های مختلف دریچه
دریچه آب بند یا همان دریچه کشویی Sluice gate برای کنترل ورود و خروج آب و فاضلاب در تصفیه خانه و استخر قابل استفاده است
دریچه آب بند یا همان دریچه کشویی Sluice gate برای کنترل ورود و خروج آب و فاضلاب در تصفیه خانه و استخر قابل استفاده است

نکات ضروری قبل از خرید دریچه های آب بند

قبل از خرید دریچه های آب بند، باید به چند نکته زیر توجه کرد:

 • نوع دریچه: باید با توجه به نوع پروژه و نوع جریان و فشار آب، نوع دریچه مورد نیاز را مشخص کنید.
 • مواد ساخت: برای خرید دریچه های آب بند، باید به مواد ساخت آن توجه کرد. این مواد شامل فلزات مختلف مانند فولاد، استیل، آلومینیوم و پلاستیک ها می شود.
 • ابعاد و اندازه: در صورتی که می خواهید دریچه آب بند را به عنوان جایگزینی برای دریچه های قدیمی در نظر بگیرید، باید به ابعاد و اندازه آن توجه کنید و مطمئن شوید که به اندازه دریچه قدیمی شما می باشد.
 • کیفیت: باید به کیفیت دریچه آب بند توجه کنید و مطمئن شوید که از مواد با کیفیت و با تکنولوژی مدرن ساخته شده است.
 • توانایی کارکرد در شرایط سخت: باید اطمینان حاصل کنید که دریچه آب بند قابلیت کارکرد در شرایط سخت مانند فشار بالا و دمای بالا را دارد.
 • مدت زمان تحویل و قیمت: باید به مدت زمان تحویل و قیمت دریچه آب بند توجه کنید و مطمئن شوید که با قیمتی مناسب، به موقع تحویل داده می شود.
 • ضمانت: همچنین باید به ضمانت اصالت و کیفیت دریچه آب بند توجه کنید و از تامین کنندگان و توزیع کنندگان معتبر دریچه های آب بند خرید کنید.

برای دریافت مشاوره خرید و استعلام قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۹۱۳۳۳۷۵۲۰۰ – ۰۹۱۳۸۶۶۴۳۴۷